Vor începe școala în clădiri fără autorizație sanitară. Este cazul a sute de elevi, care vor învăța în condiții necorespunzătoare. 25 de școli și grădinițe nu au primit încă autorizația sanitară de funcționare, cele mai multe fiind în mediul rural.
Chiar dacă ne mai despart doar trei zile de începerea noului an școlar, 25 de unități de învățământ nu au autorizație sanitară de funcționare, și asta pentru că nu există apă curentă și canalizare. Astfel de unități școlare neautorizate se află în localitățile Drăguțești, Ciuperceni, Urdari, Căpreni și Bumbești Pițic.
Alte unități școlare se află pe ultima sută de metri, în ceea ce privește stadiul lucrărilor de modernizare și igienizare.
Tot în Târgu-Jiu este aşteptat să sosească luni şi primul ministru Victor Ponta, care va participa la ceremonia de deschidere a noului an şcolar, la Colegiul Național „Tudor Vladimirescu”.


