Au venit la Gorj ca să terfelească operele lui Brâncuşi! Este vorba de vedete din Capitală, care au primit o bilă neagră în acest an, după ce au luat cu asalt meleagurile gorjenești, iar cu această ocazie şi-au bătut joc de Coloana Infinitului, Poarta Sărutului şi Masa Tăcerii. Vedeţi în materialul următor despre cine este vorba.
Solistul Eduard Mihai Andreianu, cunoscut sub numele de scenă CRBL, a venit în luna iulie, în vizită la Târgu-Jiu. Nu a urcat pe scenă, dar tot s-a dat în spectacol. Acesta şi-a bătut joc de Coloana Infinitului, pozându-se într-o ipostază care nu-i face cinste. Vedeta, care a venit din Capitală pentru a admira frumusețile Gorjului, a vrut cu orice preț să se „remarce” într-un fel. S-a așezat pe iarbă, a îmbrățișat opera lui Brâncuși într-o ipostază trăsnită și, ca și cum nu ar fi fost deajuns, a postat-o pe internet, cu mesajul „îmi cer scuze, dar asta e!”. Internauții gorjeni nu au ezitat să-l taxeze. Gafa lui CRBL a fost repetată în septembrie de trei aşa-zis vedete din capitală. Andreea Tonciu, Sânziana Buruiană şi Simona Traşcă și-au bătut joc de operele lui Brâncuși, chiar în Târgu Jiu, la filmările pentru o emisiune de divertisment. Plictisite, tinerele din capitală s-au dat în spectacol la Târgu Jiu. Odată ajunse la Coloana Infinitului, fetele au început să arate tot ce pot, pornind de la mărimea operei.
De aici, jignirile s-au ținut lanț, pe parcursul filmărilor.
Simona Traşcă a continuat ironiile.
Ulterior, s-au oprit la Poarta Sărutului şi Masa Tăcerii, opere despre care nu au știut nimic.
Cele trei tinere au întrecut măsura, când s-au oprit la Măsa Tăcerii.
Filmările au apărut chiar când autoritățile locale se gândeau să-l declare pe CRBL persona non-grata, după ce s-a fotografiat cu Coloana Infinitului între picioare. Cele trei „fete bune”, dar şi cântăreţul au scăpat totuşi basma curată.


