Şi medicii chiulesc câteodată

- Advertisement -

Au chiulit de la cabinetele medicale şi s-au ales cu sancţiuni. Doi medici specialişti din Tg. Jiu nu au fost găsiţi, vineri, la locul de muncă, în timpul programului, de reprezentanţii Casei de Asigurări de Sănătate. Aceştia au dispus tăierea din salarii a celor doi, iar alţi trei medici de familie s-au ales cu avertismente.

Cele 15 controale efectuate la sfârşitul săptămânii trecute de reprezentanţii Casei de Asigurări de Sănătate au adus sancţiuni, atât pentru câtiva medici specialişti, cât şi pentru câţiva medici de familie. Cei care au avut un pic de noroc au fost 3 medici de familie, care au scăpat doar cu avertismente, fiind la prima abatere de acest gen.

Potrivit reprezentanţilor Casei de Sănătate, cadrele medicale din mediul rural sunt mai conştiincioase.

În medie pe lună un medic specialist primeşte 3.000 de lei, iar un medic de familie este remunerat în funcţie de numărul de asiguraţi şi de contractul pe care îl are cu Casa.

Redactor: Alexandra Cruceru

Articole recente