SENTINȚĂ PENTRU FOSTUL ȘI ACTUALUL PRIMAR DE LA DRĂGUȚEȘTI

- Advertisement -

Judecătoria Târgu-Jiu a anunțat, în urmă cu puțin timp, verdictul în cazul lui Ion Modroiu şi al lui Vasile Moşoiu, fostul şi actualul primar de la Drăguţeşti. Cei doi sunt inculpați în același dosar, care vizează comiterea infracțiunii de abuz în serviciu în formă calificată. Ion Modroiu a primit doi ani de închisoare cu suspendare.

Surpriza a venit în cazul lui Moșoiu. Instanța a încetat procesul penal şi i-a aplicat sancţiunea administrativă, respectiv 1000 de lei amendă administrativă, dispunând înregistrarea sancţiunii în cazierul judiciar. Hotărârea poate fi atacată cu apel.

mosoiufdf

Totul a început pe vremea când Ion Modroiu era primar al comunei Drăguţeşti. Acesta a obţinut 14 miliarde de lei vechi, bani alocaţi de Guvernul României printr-o ordonanţă în 2006, pentru construcţia a două punţi pietonale şi consolidarea unui pod peste râul Jiu. Firma care a primit acel contract a depăşit însă termenul de finalizare, întrucât lucrările au fost sistate, uneori din cauza ploilor, alteori din alte motive. Aşa s-a făcut că, în ultimele zile de mandat, fostul primar a prelungit termenul de execuţie a lucrărilor. Numai că ulterior Vasile Moşoiu a preluat frâiele Primăriei Drăguţeşti, fiind nevoit să dea explicaţii pentru banii irosiţi pe lucrări de mântuială. Dosarul a ajuns pe masa Judecătoriei Târgu-Jiu în luna decembrie a anului 2012, prejudiciul creat bugetului local fiind evaluat de procurori la aproximativ 400.000 de lei.

Vasile Moșoiu are o sentință defintivă în dosarul de conflict de interese, acesta primind pedeapsa de un an de închisoare cu suspendare. (L.F.)

Articole recente