Premierul României, Victor Ponta, a fost pus sub inculpare de către procurorii DNA în dosarul Turceni-Rovinari. Ponta este acuzat de fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată şi spălare de bani. La ieșirea din sediul Direcției Naționale Anticorupție, Victor Ponta, a declarat că va reveni la audieri în luna august, atunci când va fi gata expertiza financiar-contabilă din dosar.
După 30 de minute petrecute în sediul DNA, Victor Ponta, a ieșit de la audieri.
Procurorii DNA i-au schimbat încadrarea lui Ponta în dosar și au decis să pună sechestru pe o parte din averea premierului.
Deputatul PSD Gorj, Mihai Weber, are încredere că Victor Ponta își va demonstra nevinovăția.
În dosarul Turceni-Rovinari care se află e masa procurorilor DNA, Victor Ponta este acuzat de fals în înscrisuri sub semnătură privată, complicitate la evaziune fiscală în formă continuată și de spălare de bani.


