Scandal pe tema culegerilor la Școala din Turceni

- Advertisement -

Scandal la Grupul Școlar Industrial Energetic Turceni, unde unii dintre profesori sunt acuzați că îi obligă pe elevi să cumpere diferite culegeri pe care nu le folosesc la cursuri. Părinții au ținut să rămână sub anonimat de teamă ca nu cumva copiii lor să aibă de suferit. Astăzi, la unitatea de învățământ din Turceni a ajuns un inspector școlar care va verifica reclamațiile.

Părinții mai multor elevi din clasele gimnaziale de la Grupul Școlar Industrial Energetic Turceni sunt supărați pentru că frecvent sunt nevoiți să scoată bani din buzunare pentru plata unor culegeri, care, apoi, sunt date uitării. Mai mult decât atât, oamenii spun că, în luna martie, trebuie să contribuie cu sume consistente pentru cumpărarea de cadouri consistente. Este vorba despre bijuterii sau cadouri extrem de scumpe. Sătui de a mai arunca banii pe astfel de lucruri, oamenii au cerut public inspectorului general școlar, Ion Ișfan, să ia măsuri pentru a-i scăpa de cheltuielile inutile.

Astăzi, inspectorul școlar zonal a ajuns la școală pentru a efectua cercetări.

Directorul unității de învățământ susține că nu a auzit nici măcar în glumă despre astfel de practici, însă va lua măsuri în cazul în care acuzațiile sunt reale.

Inspectoratul Județean Școlar Gorj a pornit o anchetă pentru a afla dacă cele afirmate  se confirmă.

Dacă cele reclamate se vor dovedi a fi reale, atunci profesorii respectivi riscă să fie concediați.

Articole recente