Magistraţii Curţii de Apel Craiova au dat verdictul în ceea ce priveşte soarta Regiei de Apă Grea din Drobeta Turnu Severin (RAAN). Astfel, judecătorii au hotărât ca Regia sa intre în procedura de faliment.
Falimentul a fost aprobat ca urmare a respingerii apelului formulat de RAAN, la decizia Tribunalului Mehedinţi. Magistraţii au declarat, în data de 28 ianuarie, falimentul RAAN, unitate deţinută de stat prin Ministerul Energiei şi aflată în insolvenţă din 2013. Societatea Euro Insol, controlată de avocatul Remus Borza, a fost numită atunci temporar lichidator judiciar. Procedura de faliment a fost solicitată de către Comitetul creditorilor.
RAAN a intrat în insolvenţă în septembrie 2013, având datorii de 680 de milioane de lei. În perioada insolvenţei, compania a mai acumulat datorii de peste 70 de milioane de lei. Pe lista creditorilor întocmită de administratorul judiciar al RAAN la momentul declanşării procedurii de insolvenţă se aflau peste 300 societăţi comerciale, dar şi instituţii publice şi administraţii locale şi bănci care au avut relaţii contractuale cu RAAN.


