Psihologii trag un semnal de alarmă

- Advertisement -

Au dansat pe bănci, au dormit pe pupitre, au mimat sexul în dormitor pe ritmurile Harlem Shake, dar haosul trebuie să se oprească! Cel puţin asta spun psihologii, care ştiu şi cum s-ar putea stopa acest fenomen. Atenţia este îndreptată spre părinţii elevilor dezlănţuiţi.

Ultima ispravă a elevilor gorjeni a fost mimarea somnului pe băncile şcolii. Câţiva elevi de la Şcoala Gimnazială Sfântul Nicolae din Târgu-Jiu s-au fotografiat în timp ce dormeau pe bănci şi s-au postat pe internet, motivând în faţa profesorilor care i-au tras la răspundere că au vrut să se distreze. Nu a fost un lucru atât de grav, însă a pătat imaginea şcolii.

Psihologii spun că părinţii sunt cei care ar trebui să pună piciorul în prag.

Mai grav a fost atunci când cei mai buni elevi de clasa a VIII-a de la Şcoala Generală Nr.1 din Târgu-Jiu au dansat lasciv pe bănci pe ritmurile Harlem Shake.

Şi aici, tot părinţii pot să-i ajute pe cei mici.

Alţi minori din Târgu-Jiu s-au filmat în timp ce dansau excentric în apartament. Mascați cu cagule şi înarmaţi cu pistoale, probabil de jucărie, copiii au făcut mişcări erotice, după care au postat videoclipul pe internet. Specialiştii spun că, în toate cazurile, părinţii au un rol important. Aceştia trebuie să discute cu cei mici şi să le explice ce este bine şi este rău în viaţa de zi cu zi.

Articole recente