Lăcătuşul acuzat de proxenetism şi trafic de persoane vrea să fie pus în libertate. După o săptămână de aşteptare, Curtea de Apel Craiova l-a anunţat astăzi că va da verdictul abia săptămâna viitoare. Nici Comisia de Disciplină nu a luat deocamdată o decizie, după ce Corpul de Control a cerut sancţiuni pentru 12 salariaţi, care l-ar fi pontat pe inculpat şi când stătea nestingherit acasă.
Aristică Bejinaru este cercetat de procurori sub acuzaţia de trafic de persoane, trafic de minori şi proxenetism. Acesta a ajuns în arest pe 1 august şi în aceeaşi zi a formulat contestaţie împotriva măsurii de la Tribunalul Gorj. Curtea de Apel Craiova a stabilit astăzi ca această solicitare să fie verificată pe 12 august, iar decizia va fi, de acestă dată, definitivă. Suspiciunea anchetatorilor este că de pe urma faptelor comise de lăcătuşul mecanic ar fi avut de câştigat şi superiorii săi, care ar fi întreţinut relaţii sexuale chiar şi cu minore. Cum orice favor se plăteşte, drept răsplată, şefii implicaţi nu ar fi trebuit decât să-l pună prezent la serviciu pe inculpat, chiar dacă lipsea.
Aristică Bejinaru a fost recompensat chiar şi cu un bilet la mare pentru „serviciile” oferite. Reprezentanţii Complexului Energetic Oltenia vor să recupereze sumele acordate lăcătuşului.
Anchetatorii susţin că suspectul se ocupa din 2010 de racolarea tinerelor şi plasarea lor, atât în străinătate, cât şi pe litoralul românesc pentru sex contra cost. Angajatul Carierei Roşiuţa plecase recent la mare, pe banii Complexului Energetic Oltenia. Surse susţin că printre clienţii săi nu erau doar şefi de la Cariera Roşiuţa, ci şi un om al legii din Capitală şi un profesor din Motru.


