Primăria Târgu Jiu a început lucrările la Parcul de lângă Coloana Infinitului

- Advertisement -
,,Am demarat lucrările la parcul pe care îl amenajăm lângă Coloana Infinitului, pe terenul donat de doamna Maria Banu Ertegun, căreia îi mulțumesc, încă o dată, pentru acest gest extraordinar.
Doamna Ertegun și-a manifestat dorința de a se construi un parc, în continuarea celui ce adăpostește opera lui Brâncuși, pe terenul în suprafață de 2665 mp pe care l-a cedat municipiului Târgu Jiu.
Este o investiție de la bugetul local, în valoare de 1,8 milioane lei, ce se bazează pe un spațiu verde generos, cu o alee din granit, bănci, dar și iluminat modern, bazat pe corpuri de iluminat de tip LED. Lucrările sunt executate de societatea Edilitara, sub coordonarea directorului general Adrian Dăianu. Va fi o zonă care va atrage atenția, punând, totodată, în valoare Coloana Infinitului.
De asemenea, mulțumim familiei Valeriu și Cristiana Irinel Stoica, dar și Fundației Infinitului pentru sprijinul acordat și pentru implicare în acest frumos proiect ce urmează a se concretiza în perioada următoare.”, a anunțat Marcel Romanescu pe pagina sa de socializare.

Articole recente

Prezentare generală a confidențialității

Acest site folosește cookie-uri pentru a-ți putea oferi cea mai bună experiență în utilizare. Informațiile cookie sunt stocate în navigatorul tău și au rolul de a te recunoaște când te întorci pe site-ul nostru și de a ajuta echipa noastră să înțeleagă care sunt secțiunile site-ului pe care le găsești mai interesante și mai utile.