Pedeapsă după ţeapă

- Advertisement -

Femeia acuzată că a păcălit mai multe persoane cu locuri de muncă în Germania a aflat astăzi sentinţa! Judecătoria Târgu-Jiu a condamnat-o pe Angela Trancă la trei ani de închisoare cu suspendare, iar perioada de încercare este de şase ani. Zeci de victime  au reclamat-o la Poliţie din cauză că le-a cerut, pentru fiecare contract de consultanţă în fals, câte o sută de euro.

Femeia din Logreşti a ajuns în arest în luna octombrie a acestui an, după zeci de reclamaţii. Astăzi a aflat şi sentinţa.

Hotărârea poate fi atacată însă cu recurs în termen de 10 zile. Instanţa a mai stabilit ca aceasta să anunţe  orice schimbare de domiciliu şi orice deplasare care depăşeşte opt zile, dar şi să comunice şi să justifice schimbarea locului de muncă. Judecătorii au mai dispus şi anularea tuturor înscrisurilor false, intitulate „contracte de consultanţă şi prestări servicii”. Victimele şi-au recuperat banii. Procurorii târgujieni au stabilit că aceasta, în perioada ianuarie-iunie 2013, a contactat, atât direct, cât şi prin intermediul altor persoane un număr de 67 părţi vătămate, pe care le-a indus în eroare, spunându-le că le va facilita încheierea unui contract de muncă în Germania, încasând de la acestea sume cuprinse între 50-100 de euro, cauzând un prejudiciu total de aproximativ 4000 euro. Anchetatorii au mai precizat că, pentru a crea convingerea părţilor vătămate că le poate facilita obţinerea unui loc de muncă, a încheiat în fals înscrisuri denumite „contracte de consultanţă şi prestări servicii” în numele unei societăţi, al cărei administrator era soţul său.

Articole recente