Paștele aduce vreme caldă și ploi locale. Temperaturi de până la 28°C

- Advertisement -

De Paște ne vom bucura de o vreme caldă și frumoasă în cea mai mare parte a țării, cu temperaturi de până la 25 – 28°C. Totuși, pe litoral va fi răcoare, iar, local, mai ales la munte, vor fi posibile câteva ploi și averse.

Chiar dacă estimările inițiale erau mai pesimiste, se pare că în acest an vremea ține cu noi. Nucleul rece din altitudine, responsabil pentru ploile din ultimele zile din regiunile sudice, se va deplasa spre Turcia încă de sâmbătă, lăsând loc unei dorsale calde deasupra țării noastre.

Cerul se va însenina în Noaptea de Înviere în mare parte din țară, cu excepția unor zone din sud-vest, unde, cu totul izolat, vor mai fi posibile câteva ploi slabe. Seara și în prima parte a nopții, temperatura va fi cuprinsă între 10 și 16°C.

Duminică, 5 mai

Duminica Paștelui va aduce o vreme frumoasă de primăvară. Cerul va fi mai mult senin, iar termometrele vor arăta între 20 și 26°C. Local, în jumătatea vestică a țării, cu precădere în zonele de munte, vor fi unele înnorări temporare și averse.

Cu excepția zonelor de munte, doar pe litoral va fi mai rece, în jur de 15 – 18°C, deoarece vântul va sufla în continuare dinspre mare, aducând un aer mai rece spre țărm.

Luni, 6 mai

Încălzirea va continua și în a doua zi de Paști, când temperatura va atinge pragul unei zile de vară, de 25 de grade, în majoritatea regiunilor, iar pe alocuri maximele vor atinge 26 – 27°C. Temperaturile vor crește ușor și pe litoral, până la 17 – 20°C.

Vremea va fi frumoasă și însorită în cea mai mare parte a țării. Doar în zonele de munte și, izolat, în jumătatea nordică a țării, se vor semnala câteva averse slabe.

Marți, 7 mai

Un front rece se va apropia dinspre nord, dar în primă fază acesta nu va face decât să intensifice transportul de aer cald. De aceea, marți va fi și mai cald în sudul și estul țării, unde mercurul va urca până la 26 – 28°C pe areale extinse.

În același timp, după-amiaza vor fi posibile ploi și averse în mai multe regiuni. Local, acestea vor fi însoțite de tunete, fulgere și intensificări temporare ale vântului.

Vremea se răcește după Paște

Începând de miercuri, vremea se va răci brusc, mai ales în nord-est, iar riscul de ploi și furtuni va crește în cea mai mare parte a țării.

 

 

 

sursa: meteoradar.ro

Articole recente