Pandurii Târgu Jiu a învins la Severin, scor 3-1, și a revenit pe locul secund în Liga 1, profitând și de remiza Petrolului la Chiajna, 1-1. Paul Anton a fost eroul gorjenilor, mijlocașul defensiv reușind o „dublă” la malul Dunării. Pandurii a ajuns la a cincea victorie în ultimele șase etape, doar cu Steaua pierzând băieții lui Pustai, 0-2.
Micul derby oltenesc nu a avut miză decât pentru Pandurii, care vizează calificarea în cupele europene. CS Severin era deja retrogradată după ce nu i s-a acordat licența pentru sezonul 2013-2014. Chiar și retrogradați administrativ, elevii lui Jery Gane au vrut să arate că au față de Liga 1. Florin Costea le-a pus probleme oltenilor în două rânduri. Și Matulevicius a fost blocat la primul șut pe spațiul porții. Portarul grec al Severinului nu a mai avut ce face la superexecuția lui Anton în vinclu, de la 25 de metri. Pandurii a rezolvat meciul până la pauză. Nistor a obținut un penalti, iar Anton a transformat, reușind dubla la două zile de la împlinirea a 22 de ani. Imediat după reluare, Ibeh a dat lovitura finală, ducând scorul la 3-0. Cel mai periculos om al gazdelor, Florin Costea a marcat la primul șut pe spațiul porții lui Lazar, după o fază fixă și Severinul a renăscut. Dominația categorică nu a fost și fructificată, Vranjokivc fiind blocat de două ori de Lazar. Pandurii este tot mai aproape de cupele europene, iar Severinul e deja la matineu.
Jerry Gane a contestat arbitrajul la final.
Pandurii Târgu Jiu are o serie incredibilă de cinci victorii în ultimele șase jocuri, singura înfrângere fiind pe terenul Stelei, 0-2.
Pandurii e pe locul 2, cu trei etape înainte de final, iar runda următoare primește vizita lui FC Brașov.


