Numărul ordinelor de protecţie, în creștere

- Advertisement -

Situație alarmată! Crește numărul ordinelor de protecţie în județul Gorj , dar și a cazurilor de violenţă domestică. Potrivit IPJ Gorj, anul trecut peste 1000 de persoane au fost agresate, iar pentru circa 250 dintre acestea au fost emise de către poliție ordine de protecție provizorii. După ce a află că nu mai au voie să se apropie de partenere, agresorii au opțiunea de a merge la rude sau prieteni sau de a solicita, la rândul lor, ajutorul autorităților. La Târgu Jiu, agresorii care sunt dați afară din casă, și nu au unde să locuiască, sunt găzduiți la Casa Iris, Centrul Social de Urgentă pentru Persoanele Fără Adăpost. Anul trecut, 10 persoane au fost cazate aici.
Cu circa 40 de procente a crescut numărul cazurilor de violență domestică fața de anul 2020. Este un semnal de alarmă, iar pandemia se pare că a accentuat acest fenomen. Totodată, și numărul ordinelor de protecție a crescut în anul 2021. Scopul unui ordin de protecție este să apere victima pentru o perioadă în care ea poate pune capăt relației abuzive.
Polițiștii au posibilitatea de a scoate din casă agresorul unei femei. Procedura se numește „ordin de protecție provizoriu” și a fost gândită pentru a ajuta victimele violenței domestice atunci când se află într-un pericol iminent de a fi vătămate. De cazarea agresorilor se ocupă autoritățile locale. La Târgu Jiu, aceștia sunt conduși de către oamenii legii la Casa Iris. Potrivit conducerii centrului, anul trecut 10 persoane au beneficiat de apăpost și o masa caldă. De asemenea, unul dintre agresori a fost chiar reținut la domiciliu și și-a executat pedeapsa în cadrul Centrului Social.

Articole recente