Nu știu să se apere

Energia Rovinari a pierdut, după prelungiri, primul joc pe teren propriu din sezonul regulat, 94-105, cu CSU Atlassib Sibiu. Echipa lui Nini rămâne cu o singură victorie în Liga Națională după trei etape. Doar Concordia Chiajna și Farul sunt sub Energia.

Selecționer al naționalei feminine, Florin Nini, mai are mult de muncit la Energia. Nini nu a găsit nici acum cheia defensivei și CSU Sibiu le-a umplut coșul oltenilor chiar la Târgu Jiu. În toate cele trei meciuri din sezonul regulat, Energia a încasat peste 93 de puncte.

Recuperările au fost și de această dată călcâiul lui Achile. Sibienii au câștigat 14 mingi mai mult decât gazdele sub cele două panouri.

Conduși aproape tot meciul, cei de la Energia au avut, totuși victoria în mâna lui Watson în ultimele 17 secunde. La scorul de 85-84, americanul a recuperat și s-a grăbit să finalizeze, în loc să țină mingea. Tot Watson a dus meciul în prelungiri cu două libere transformate cu 3 secunde înainte de final.

În ultimele cinci minute, pe parchet nu a existat decât CSU Sibiu care s-a impus cu un categoric 18-7. Nervos, șeful CEO, Laurențiu Ciurel a părăsit tribuna înainte de finalul jocului.

Tehnicianul Nini s-a declarat nemulțumit de atitudinea elevilor săi.

Energia are o medie de 99 de puncte încasate în sezonul regulat, având una din cele mai slabe apărări din Ligă.

Cel mai bun marcator al gazdelor a fost Darby, 26 de puncte în timp ce de la Sibiu s-a remarcat Austin, 23 de puncte.

Energia va juca etapa viitoare pe terenul echipei Timba Timișoara.