Direcţia Generală a Finanţelor Publice Gorj a descoperit o serie de nereguli la societatea senatorului PNL de Gorj Dian Popescu. Controalele au fost efectuate în anii 2011 şi 2013. Potrivit jurnaliştilor de la cotidianul Gorj Exclusiv, ilegalităţile constatate sunt verificate de către Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
Prima verificare a fost efectuată la firma actualului senator în anul 2011. Inspectorii au constatat obligaţii fiscale suplimentare datorate bugetului general consolidat al statului. Raportul de control a fost contestat de administratorii societăţii, iar cererea lor a fost admisă în parte. Controlul s-a reluat în urmă cu o lună, iar finanţiştii au descoperit aceleaşi nereguli.
„În luna iunie 2011 s-a efectuat o inspecţie fiscală, stabilindu-se obligaţii fiscale suplimentare datorate bugetului general consolidat al statului.
Raportul de inspecţie fiscală a fost contestat şi pe un anumit segment a fost admisă contestaţia cu refacerea controlului având în vedere considerentele deciziei de admitere a contestaţiei. Inspecţia fiscală a fost reluată în cursul lunii mai 2013, finalizându-se cu aceleaşi obligaţii suplimentare stabilite iniţial în anul 2011“, sursa Direcţia Generală a Finanţelor Publice Gorj.
Jurnaliştii de la Gorj Exclusiv susţin că în baza constatărilor finanţiştilor s-a format un dosar penal aflat la Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie.
„Procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie au fost sesizaţi de Direcţia de Finanţe Publice Gorj cu privire la un prejudiciu adus statului de către societatea comercială care aparţine lui Dian Popescu. Liderul PNL Gorj este acuzat că ar fi înşelat statul cu aproape 2 milioane de lei prin tranzacţii fiscale inexistente cu două societăţi din Ungaria şi Gibraltar. Este vorba despre operaţiuni care au fost efectuate cu câţiva ani în urmă, doar că, prin influenţă, Dian Popescu a reuşit să suspende controalele de la Direcţia de Finanţe Publice Gorj“, susţin jurnaliştii de la Gorj Exclusiv.
Senatorul Dian Popescu s-a arătat deranjat de acuzaţiile care i se aduc şi susţine că nimic nu este aderat.
Senatorul PNL Gorj, Dian Popescu, este judecat într-un alt dosar de Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie pentru dare de mită, fals şi uz de fals.


