Șoferii microbuzelor școlare sunt chemați de astăzi la instruire. Măsura a fost luată după ce un elev de șase ani a murit, săptămâna trecută, strivit de roțile microbuzului care l-a adus acasă. La ședința de lucru vor participa nu doar conducătorii auto, ci și directorii de școli, dar și primari.
Tragedia care a avut loc săptămâna trecută în comuna Berlești, când un copil de doar șase ani a murit sub ochii mamei sale, după ce a fost călcat de microbuzul școlar, nu a rămas fără ecou. Inspectoratul Județean Școlar, Prefectura, dar și Inspectoratul Județean de Poliție Gorj au luat inițiativa de a-i chema la instruire atât pe șoferii de pe microbuzele școlare cât și directorii de unități de învățământ. Scopul nu este altul decât prevenirea unor astfel de evenimente pe viitor.
Polițiștii au organizat trei întâlniri începând de astăzi, în care conducătorii auto vor fi inițiați astfel încât să nu se mai producă evenimente rutiere tragice:
La activitățile întreprinse în aceste zile participă 37 șoferi și 37 de reprezentanți ai școlilor printre care și primari.


