McDonald’s Tg-Jiu, servicii jenante! Comanda, la gunoi, omul înfometat și banii înapoi în 10 zile

- Advertisement -

Un târgujian a plătit azi, 22 iunie, peste 64 lei pentru o comandă făcută prin Glovo la McDonald’s Târgu Jiu, însă s-a ales cu nervii întinși la maximum, cu banii blocați și cu o pungă de mâncare rece pe care nu o comandase și pe care a trebuit să o arunce la gunoi. Potrivit documentelor din aplicație, clientul ceruse un Big Mac, o porție mare de cartofi prăjiți și un cheeseburger. Produsele costau 44 de lei, la care s-au adăugat 14,42 lei pentru livrare, 2,64 lei taxă de serviciu și 3,30 lei bacșiș pentru curier. Total: 64,36 lei, achitați în avans cu cardul bancar.

În schimb, din punga livrată a scos un meniu McChicken rece și un pahar de Coca-Cola care, susține acesta, era „trei sferturi numai gheață”, de 37 de lei. Cu alte cuvinte, a plătit pentru o comandă și a primit resturile logistice ale alteia, probabil aparținând unui alt client rămas și el flămând și cu banii luați.

Clientul le-a explicat reprezentanților Glovo că este și într-o stare de hipoglicemie și avea nevoie să comande repede altă mâncare. Răspunsul primit prin chat a fost însă unul rece și birocratic: comanda nu poate fi refăcută, iar soluțiile sunt un voucher sau rambursarea banilor pe card într-un termen de 10 zile, în funcție de bancă.

Așadar, banii se încasează instantaneu, dar când mâncarea ajunge greșită și rece, clientul trebuie să mai scoată alți bani din buzunar și să aștepte eventual zece zile pentru a-i recupera pe primii.

Discuția purtată cu operatorul „Florina” (un robot AI al celor de la Glovo) nu i-a rezolvat foamea și nici problema. Ulterior, clientul susține că a fost sunat de o angajată Glovo din Republica Moldova, care i-ar fi comunicat aceeași procedură și faptul că va întocmi un referat. De parcă omului flămând și păgubit îi mai ardea de referatele Glovo!

Mai grav, fotografiile încărcate inițial în chat pentru a dovedi conținutul pungii au devenit ulterior inaccesibile în aplicație. Clientul a cerut transmiterea pe e-mail a întregii conversații și a imaginilor, anunțând că ia în calcul demersuri împotriva Glovo și McDonald’s Târgu Jiu.

Bonurile confirmă că s-au încurcat comenzile

Documentele și fotografiile produselor arată limpede ce a fost comandat și plătit. Produsele respective nu corespund însă, cu mâncarea găsită în pungă. Lucru confirmat si de cei de la Glovo.

Nu mai vorbim despre un cartof lipsă sau despre un sos uitat, ci despre o comandă complet diferită, livrată rece unui om care plătise inclusiv costuri consistente pentru aducerea rapidă a produselor.

ncarea a ajuns direct la coșul de gunoi, iar clientul a rămas să aștepte rambursarea. McDonald’s și Glovo au reușit astfel performanța de a transforma un prânz banal într-un circuit absurd: plătești, primești mâncarea altuia, o arunci, mai comanzi o dată și aștepți zece zile să-ți vezi banii.

Recenzii de o stea și reclamații despre comenzi greșite

Restaurantul McDonald’s din Târgu Jiu figurează pe Google cu un scor de 4 puncte, calculat din 676 de recenzii. Dincolo de această medie, numeroși clienți au acordat o singură stea și au reclamat comenzi incomplete sau greșite, servicii de curierat slabe, atitudinea personalului și calitatea produselor.

Un client susține că a comandat un Big Tasty și patru McPuisori, dar a găsit în pungă doar burgerul și un singur produs. Altul reclamă că personalul i-ar fi închis geamul de la McDrive atunci când a semnalat că primise o comandă greșită. Sunt simple recenzii individuale, nu verdicte, dar repetarea acelorași acuzații ridică o întrebare serioasă despre controlul comenzilor în acest restaurant. Cert este că restaurantul McDonalds din Tg-Jiu pare să dezamăgească o parte a clienților.

Întrebat dacă va sesiza ANPC Gorj, târgujianul a răbufnit:

Pe cine să sesizezi? Funcționarii ANPC de la Tg-Jiu, care probabil dorm în bocanci? Am prieteni care au încercat să depună reclamații și au fost extrem de dezamăgiți de comportamentul funcționarilor. E cald afară, îi lăsăm să doarmă liniștiți in birouri și să-și ia salariile alea pe care le au. Probabil te mai și înjură ăia pe acolo dacă te duci la ei…

În final, omul a rămas nemâncat, cu banii retrași de pe card și cu promisiunea că poate își va recupera banii în vreo zece zile. Comanda greșită de cei de la McDonald’s din Tg-Jiu a ajuns exact acolo unde asemenea servicii merită să ajungă: direct la coșul de gunoi.

 

 

*TvSud solicită puncte de vedere din partea McDonald’s Târgu Jiu și Glovo și le va publica integral după primire.

Articole recente