Peste 2,16 milioane lei – adică 21,7 miliarde lei vechi – au trecut prin mâinile PNL Gorj în campania pentru parlamentarele din 2024. Oficial, bani din contribuțiile candidaților și sponsorizări. Practic, bani care – prin mecanismul legal al rambursării – ajung din bugetul de stat. Mai important: aproape 80% din bani s-au dus către cinci prestatori principali . Concentrarea nu e ilegală în sine, dar devine problemă de transparență când furnizorii sunt descriși de oameni din interior drept „firme de casă”, iar pe piață există alternative comparabile. Ce rămâne în urma cifrelor nu este imaginea unei campanii eficiente, ci a unui traseu financiar concentrat, în care sume consistente au ajuns la câteva firme ale unor membri de partid sau apropiați ai conducerii PNL Gorj. Rezultatul politic? Pe strategia “online” de campanie, PNL Gorj a pierdut un post de senator și unul de deputat. Singurul ales a rămas chiar liderul organizației, Ion Iordache, la Camera Deputaților.
21,7 miliarde lei vechi „împărțiți”: aproape 80% la cinci firme

Documentele puse la dispoziție de AEP arată un total propus la rambursare de 2.169.778,33 lei. „Peste 20 de miliarde” în limbajul public. Concentrarea de 80% din bani nu e ilegală. Dar devine o problemă de transparență când, din interiorul organizației, acești furnizori sunt descriși drept „firme de casă”, iar pe piață există alternative comparabile.
Suspiciunea care revine obsesiv: banii „împărțiți după bunul plac”
Mai multe voci din interiorul PNL Gorj, atât din timpul campaniei din toamna lui 2024 cât și ulterior, indicau presei – sub protecția confidențialității jurnalistice – că distribuția banilor s-ar fi făcut discreționar de către conducerea partidului, fără o justificare clară privind: criteriile de selecție, compararea ofertelor, verificarea livrabilelor reale.
„S-au plătit sume mari, dar pe teren materialele au fost sub așteptări sau insuficiente. În mai multe cazuri s-a solicitat returnarea lor și refacerea pentru a nu ne face de râs”, susține o sursă din proximitatea campaniei, care a cerut să-i fie protejată identitatea. Menționăm că, această afirmație este una dintre informațiile obținute de la surse jurnalistice credibile din mediul politic liberal. Dar sunt exact genul de informații care ar trebui să ducă la verificări serioase de către instituțiile abilitate cu controlul cheltuirii banului public.
Cazul MGC PARS SRL – firma Gabrielei Târsu (PNL Gorj). 220.000 lei pentru propagandă online, firmă cu CAEN „recreativ” și ea singura angajată

Unul dintre cele mai sensibile capitole este plata totală de 220.000 lei către societatea MGC PARS SRL, pentru „producția și difuzarea materialelor de propagandă electorală online”. Problema nu este că o firmă mică nu poate presta digital. Problema este combinația de elemente care, puse cap la cap, trezesc dubii:
• firma apare cu CAEN principal: „alte activități recreative și distractive n.c.a.”;
• figurează cu un singur angajat (doamna Târsu);
• asociat și administrator: Târsu Elena Gabriela (persoană cu funcții de conducere în cadrul organizației PNL Gorj și consilier județean).
S-a plătit “producție și difuzare online” de 220.000 lei către firma doamnei Târsu dar tot pentru servicii similare s-au achitat sume impresionante și altor firme. Vezi la finalul articolului sumele defalcate și lista completă a furnizorilor!
De menționat că, MGC PARS SRL, societatea doamnei Târsu a prestat în anii precedenți servicii de organizare zilele comunelor (conduse de primari PNL), veniturile fiind aproape exclusiv din contractele cu acestor UAT-uri.
NOARIM GROUP SRL: 379.125 lei pe tipărituri – firma liberalului Olaru

Pe tipărituri și materiale de propagandă, NOARIM GROUP SRL a încasat 379.125 lei (broșuri, pliante etc.), firmă deținută 100% de liberalul gorjean Olaru Sergiu Mihail. În paralel, o altă firmă – PROKEVIN TEX SRL – apare ca cel mai mare prestator din campanie, cu 654.500 lei, dar jumătate din acești bani au fost încasați tot pe servicii din zona materialelor de campanie aimilare celor furnizate de Noarim.
„Cantitatea livrată (n.r.: la afișe și broșuri) nu cred că a bătut mereu cu ce se discuta că s-a plătit. Unii oameni de la comune care veneau după materiale spuneau că ‘doar atât aveți să ne dați, sunt puține’ ”, susținea o sursă jurnalistică din zona campaniei PNL Gorj, sub protecția confidențialității. Repetăm: afirmație pe surse, care în mod normal ar trebui luată în considerare de organele îndrituite cu verificarea acestor cheltuieli. De altfel, o verificare amănunțită ar putea viza intrările și stocurile de materie primă ale unora dintre societățile prestatoare la momentele respective, comparativ cu materialele facturate și livrate în realitate. Dar, pentru asta există instituții abilitate.
„Logistică” de campanie: transport, cazare, hrană, telefonie/internet – pentru candidați și staff-ul de campanie – ca pentru delegații
Un alt segment care ridică sprâncene este capitolul de transport/cazare/hrană plus telefonie/internetpentru candidați și susținători, cheltuieli reflectate în plăți către firme precum DRG EXPERT SRL (total 330.000 lei) și PROKEVIN (în diverse componente de campanie). Bazându-ne pe afirmațiile unor surse implicate în campania electorală a liberalilor gorjeni din toamna lui 2024, aici apare întrebarea de bun-simț: de ce ar fi fost necesare decontări consistente de cazare și masă, într-o campanie electorală județeană în care nucleul de activiști e local?
Surse politice susțin că unele facturi de masă (alimente) și cazare ar fi provenit inclusiv din zona Turceni și ar fi fost „rulate” spre decontare – informație care, dacă e reală, ar trebui verificată de organele abilitate prin ordine de deplasare, liste nominale, facturi și justificări, corelarea cu activități electorale concrete.
120.000 lei către firma gestionată de juniorii Iordache

În listă apare și plata a 120.000 lei către SC PROEUROPATV SRL – deținută de FUNDAȚIA PRO EUROPA TURCENI. Nimic ilegal că s-au plătit sume către o firmă deținătoare a unei licențe de televiziune locală care a prestat emisiuni și știri de promovare a PNL, a candidatul Ion Iordache.
Dar, conform datelor publice societatea în cauză este deținută de FUNDAȚIA PRO EUROPA TURCENI – reprezentată însăși de unul dintre juniorii liderului Ion Iordache. Inclusiv numărul public de telefon indicat pe site-urile acestei fundații conduc către unul dintre copiii lui Ion Iordache. Prin urmare, bani de campanie s-au învârtit tot în cercul familiei Iordache din Turceni.

Decontarea din bani publici: AEP propune rambursarea, dar controlul la partid nu e finalizat complet
Din informațiile oficiale transmise redacției noastre de AEP rezultă trei repere importante:
1. AEP nu a făcut rambursări directe către organizația Gorj, ci către PNL central, care avea obligația să restituie candidaților sumele aferente contribuțiilor eligibile.
2. Echipa de control a propus rambursarea sumei de 2.169.778,33 lei către PNL, reprezentând cheltuieli electorale ale filialei Gorj.
3. AEP nu a finalizat controlul complet privind veniturile și cheltuielile partidului, astfel că nu există, „la acest moment”, informații suplimentare.
Cu alte cuvinte: Ion Iordache a ieșit deputat, investiția i s-a returnat (de la stat) deoarece traseul banilor nu se oprește la „au plătit candidații”. PNL Gorj a obținut doar un post de parlamentar față de trei câte avea dar banii de campanie s-au rotit prin firmele de partid sau ale familiei Iordache. Prin decontarea sumelor de bani, discutăm despre bani publici și despre obligația de transparență totală.




—————-
*Facem precizarea că, referitor la informațiile publicate în prezentul material, am formulat solicitare de informații publice către Partidul Național Liberal (central) la data de 16.12.2025 dar nici până astăzi (11.02.2026) reprezentanții acestei formațiuni nu au transmis un răspuns / punct de vedere.


