Zeci de elevi din Târgu-Jiu au trăit astăzi și ieri o experiență multimedia deosebită. Laboratorul Verde al Reciclării a poposit în curtea școlii lor. Elevii au intrat într-un autocar transformat spațiu destinat vizionării unui film 3D și a unor jocuri educaționale.
Elevii au fost încântați de experiența trăită în Laboratorul Verde al Reciclării. Școlarii au vizionat un film despre reciclare, s-au jucat pe tablete și au putut vedea cum se transformă deșeurile reciclabile.
Caravana a ajuns ieri în municipiul Târgu Jiu, și a poposit până astăzi, după care va pleca spre alte orașe.
Este cea de-a doua ediție a Laboratorului Verde al Reciclării, care se desfășoară în perioada aprilie – iunie 2013. În această perioadă, Caravana va ajunge în școlile din 11 localități din țară , la aproximativ 3000 de elevi.
În municipiul Târgu Jiu, deșeurile sunt colectate selectiv de către societatea Polaris.
În prima etapă, aproape 5000 de elevi au intrat în Laboratorul Verde al Reciclări.
Reporter: Alin Ion


