Injecție cu speranță

După trei înfrângeri consecutive, Energia Rovinari s-a trezit la timp. Baschetbaliștii gorjeni au reușit să învingă la Târgu Jiu pe CSM București, 86-84, după ce a fost condusă și la 15 puncte. Doar trei puncte o mai desparte pe Energia de locul 8 ocupat, în continuare, de CSM București. Tehnicianul Nikolic și-a salvat scaunul și va conduce formația din Gorj și în derbyul Olteniei, la Craiova.

CSM București a scăpat printre degete victoria la Târgu Jiu. Echipa din capitală a venit în Gorj cu doar nouă jucători și a avut un avans de 15 puncte în sfertul trei, dar s-a văzut egalată cu aproape trei minute înainte de final. Trupa lui Nikolic a gestionat corect ultimele minute și nu a mai scăpat victoria, deși fanii gorjeni au avut emoții la ultima aruncare. Cel mai titrat baschetbalist gorjean, Claudiu Fometescu, a revenit la Târgu Jiu din postura de adversar, fiind primit cu aplauze răzlețe.

Louis Darby a fost și de această dată cel mai bun marcator al Energiei. Americanul a reușit al cincilea double-double stagional, încheind meciul cu 29 de puncte și 10 recuperări. Wisseh a fost și el pe aproape, având 23 de puncte și 7 recuperări.

Energia păstrează șanse matematice la play-off și Nikolic  și-a mai prelungit mandatul la Târgu Jiu cu încă un joc.

Clasată pe locul 8, CSM București depinde doar de ea în lupta pentru play-off. Cu două victorii în ultimele cinci etape și-ar asigura prezența în primele opt.

Cu cinci runde înainte de final, Energia are un bilanț de 12 victorii și 13 eșecuri și se află pe locul 11. În etapa viitoare este programat derbyul Olteniei la baschet masculin, pe terenul echipei SCM Craiova.