Încurcați de ultima clasată

Pandurii Târgu Jiu a reușit doar o remiză pe terenul ultimei clasate, Corona Brașov, 1-1. Libanezul Shamsin a marcat primul său gol în Liga 1 pentru olteni.

Pandurii a rămas la trei puncte de Steaua și Petrolul care au remizat și ele aseară, 1-1, și la șapte puncte de liderul Astra.

Pandurii nu mai bate pe nimeni. Vicecampioana are trei meciuri la rând fără victorie. Decimată și obosită după Dnepr, echipa lui Pustai a jucat mizerabil în fața cele mai slabe echipe din Liga 1, Corona. După ce a remizat cu Steaua, 1-1, echipa lui Jerry Gane a încurcat și vicecampioana, dar ce folos ! Nou promovata rămâne ultima în Liga 1. Pandurii, în schimb, pierde două puncte ce o țin departe de podium.

Corona a dat prima lovitura. Buș a deschis scorul în minutul 4 dintr-un penalti scos de Brata. Shamsin a adus egalarea în minutul 18, profitând de o eroare a lui Marc, ieșit aiurea pe o centrare.

Pandurii a rămas în zece oameni din minutul 66. Anton a primit două galbene în 7 minute și a fost eliminat pe nedrept de centralul Colțescu.

Luată de val în final, Corona a uitat de fair-play. Anonimii Popa și Chirciu au profitat de o minge de arbitru ce trebuia să revină oltenilor și au fost aproape de gol. Pandurii au încercat să-și facă singuri dreptate și au scăpat doar cu galbene. Eric putea da lovitura pe final, dar a lovit transversala în prelungirile partidei.

Pustai l-a atacat pe impertinentul Colțescu, dar și programările LPF care îi obligă pe panduri să joace din trei în trei zile.

Pandurii a acumulat 28 de puncte și rămâne pe locul 4, la 3 puncte de Steaua și Petrolul, ambele cu câte 31 de puncte și la 7 puncte de liderul Astra. În ultima etapă a turului, pandurii joacă acasă cu o altă codașă, U Cluj.