Hara-kiri

Pandurii Târgu Jiu a fost eliminată în optimile Cupei României de Dinamo București, scor 1-2, cu un autogol infantil al lui Mamele, marcat în minutul 91. A fost prima înfrângere a oltenilor acasă, în acest sezon.

Pandurii au clacat din nou în fața lui Dinamo după ce, de curând, în campionat bucureștenii le-au administrat un sec 3-0. Băieții lui Grigoraș au marcat de două ori, dar s-au văzut eliminați din Cupa României. Mamele și-a dat autogol în prelungiri și i-a calificat pe „câini” în sferturile competiției. Dinamo a jucat în doisprezece în debut. Un câine a pătruns pe terne și și-a făcut nevoile. (la 00:18)

De nerecunoscut în prima parte, oltenii s-au văzut conduși după un contraatac finalizat de Alexe.  O deviere a lui Cristea, parată de Bălgrădean a fost singura șansă de egalare a gazdelor care au început fără vârfuri de meserie. Alexe a fost aproape să închidă jocul după o acțiune personală, dar mingea s-a oprit în transversală.

Petre Grigoraș a trimis după pauză și atacanți pe teren și Lemnaru a reușit egalarea la prima atingere. Vârful pandurilor a marcat spectaculos cu capul în vinclul fostei sale echipe. Când jocul curgea spre prelungiri, Mamele a pus latul la o minge paralelă cu poarta a lui Curtean și l-a bătut pe Mingote.

Regele Hagi a fost în tribune, la Târgu Jiu, pentru a-i urmări pe câini cu care se va înfrunta etapele următoare. Pandurii suferă a doua înfrângere în această săptămână, după 0-2 la Viitorul Constanța. Echipa lui Grigoraș este în cădere liberă, ratând deja unul dintre obiectivele declarate ale sezonului, Cupa României. Tehnicianul își face mea culpa.

După victoria de la Târgu Jiu, Dinamo a căpătat moral înaintea derbyului României, cu Steaua. Norocos, Bonetti și-a salvat scaunul și a fost confirmat până la iarnă la alb-roșii.