Gură de oxigen pentru Energia

Echipa de baschet Energia Rovinari a reușit să se impună în fața formației Gaz Metan Mediaș la o diferență de zece puncte. Victoria reprezintă o gură de oxigen pentru echipa gorjeană, care are ca obiectiv accederea în Play-off. După această victorie, Energia a urcat pe locul 6 în clasament.

Energia a avut un început catastrofal. După patru minute de joc, oaspeții conduceau cu 9 la 2. Sorul a căpătat proporții și mai mari, 6 la 16 cu 3 minute înainte de finalul primei reprize. Watson a marcat un cos de 3 puncte și a dat semnalul revenirii. Milosevici și Darby au reușit să egalize. Energia a început mai bine repriza a doua. Kakaroudis a marcat un coș de trei puncte, dar Mediaș a reușit să încheie în avantaj repriza a doua 35 la 37 prin coșul de trei puncte reușit de Dumitrescu.

În repriza a treia, Energia a preluat repede conducerea prin Darby, care a reușit două coșuri spectaculoase. Troupe a reușit să marcheze în momentele importante, iar echipa gorjeană s-a desprins pe tabelă. Cu trei minute de finalul părții a treia s-a întregistrat și cea mai mare diferență, 59-47, pentru Energia. Baschetbaliștii noștri au fost constanți și nu au mai cedat până la final. Cea mai bună formă de joc a arătat-o noul venitul  Nemanja Milosevic, care a reușit un nou double-double, al treilea consecutiv. Muntenegreanul a fost cel mai bun marcator pentru Energia, cu 24 de puncte, urmat de Troupe cu 14 puncte.

Antrenorul oaspeților, Marcel Țenter, a acuzat arbitrajul.

Antrenorul Energiei este bucuros că ieșit victorios și că nu a mai fost nevoit să aibă un final tensionat.