Tv Sud a obținut o reacție oficială din partea șefului CNCAV, dr col Valeriu Gheorghiță: ” este o anchetă în desfășurare, dar vă pot confirma că este vorba despre un pacient, bărbat de 65 de ani care a primit doza de vaccin Moderna. Este în afara oricărui pericol și nu sunt date din experiența altor state că ar putea avea probleme în urma încrucișării celor două tipuri de vaccin”.
Surse> pacientul a încurcat salonul și după ce a trecut de triajul epidemiologic a intrat la cabinetul pentru vaccinare Moderna.
stirea initiala:
Situație incredibilă la centrul de vaccinare anti-Covid19 de la stadionul din Târgu Jiu. Un pacient a primit doza de rapel de la Moderna, deși prima doză a fost Pfizer. Pacientul a fost ținut mai mult timp sub monitorizare medicală. Este anchetă de amploare pentru că vaccinurile nu sunt compatibile. Surse de la Centrul Național de Vaccinare fac verificări și dau asigurări că pacientul nu va avea probleme, dar nu este în regulă ca abordare medicală.
Procedura este defectuoasă. Bărbatul nu a prezentat adeverința de la prima vaccinare, și ar fi spus că e la prima vaccinare. Nimeni nu l-a verificat în timp util în baza de date, semn că se lucrează superficial.


