Energia-Dinamo 1-0

Energia Rovinari a cîștigat primul meci din turul inaugural al play-outului contra echipei Dinamo București, scor 92-71 și conduce cu 1-0 la general. Interimarul Stroescu a fost nemulțumit de echipa sa, în ciuda victoriei confortabile. Unii dintre jucătorii de bază sunt deja în vacanță, iar tinerii de pe bancă nu au arătat nimic în fața unui adversar modest. Meciul al doilea se dispută în această seară, tot la Târgu Jiu.

Meci cu final așteptat în Sala Sporturilor din Târgu Jiu. Diferența de scor era singura necunoscută înaintea primului duel între Energia și Dinamo. Atmosfera de vacanță apasă deja pe umeii jucătorilor de la Energia care au găsit cu mare greutate coșul în primul sfert. Noroc cu aruncarea de trei puncte a lui Nikolic în ultima secundă, altfel tabela ar fi arătat un rușinos 14-12. Gorjenii au reușit să joace și serios câteva minute și scorul a luat proporții. 33 de puncte a fost avansul maxim, dar rezervele Energiei nu s-au descurcat deloc în fața modestei Dinamo. Stroescu a luat foc la final, deși echipa conduce cu 1-0 în disputa cu Dinamo.

Energia și-a propus o clasare în primele 5-6 locuri în sezonul viitor, dar obiectivul va fi abordabil numai dacă se va face curățenie totală în lotul grupării gorjene.

Și tehnicianul lui Dinamo, Nicu Toader, a avut multe de reproșat elevilor săi. Pivotul Victor Neguț a fost băgat în ședință și în timpul jocului și la final.

Jay Wisseh a fost cel mai bun marcator cu 22 de puncte, urmat de Janjusevic, 15 puncte. Louis Darby nu s-a aflat printre protagoniști, terminând cu 11 puncte și 8 recuperări, americanul fiind foarte nervos pe toată durata jocului.

Radu Stroescu a rulat tot lotul, singurii jucători care nu au reușit să marcheze fiind Alionescu, Lăpuște și Deconescu. Meciul al doilea se dispută tot la Târgu Jiu în această seară.