Debut cu stângul pentru Energia

Meci pe muchie de cuțit în Sala Sporturilor din Târgu Jiu. Șansele echipei de handbal Energia Rovinari de a ocupa locul IV s-au diminuat considerabil, după meciul pierdut aseară, pe teren propriu, în fața formației HC Odorhei.

Energia a început bine meciul și a condus cu 4-1. Meciul, a decurs, în prima parte, în favoarea echipei noastre, dar handbaliștii de la HC Odorhei și-au revenit și au preluat conducerea cu zece minute înainte de pauză. Până la urmă, cele două echipe au intrat la vestiare cu un scor egal. Disputa a fost echilibrată în primele zece minute, după care HC Odorhei s-a distanțat la trei goluri. Handbaliștii echipei gorjene au avut o tresărire de orgoliu și revenit la conducere, dar numai la un singur gol diferență. HC Odorhei a cgestionat mai bine finalul partidei și s-a impus cu 27 la 26.

De la Energia, cel mai bun marcator a fost Apolzan, cu șapte reușite, iar, de la oaspeți, Majnov a înscris 8 goluri.

Vlad Caba, antrenorul HC Odorhei, a spus că meciul a fost echilibrat.

Antrenorul echipei HC Odorhei este convins că lupta pentru ocuparea locului patru rămâne în continuare deschisă.

Liviu Andrieș este conștient că șansele de a ocupa locul IV au scăzut foarte mult, iar meciul cu Dinamo va fi unul decisiv.

Energia, Dinamo și HC Odorhei joacă pentru ocuparea locurilor 4-6.