Comisie pentru alunecări

- Advertisement -

Alunecările de teren înregistrate în urma ploilor la Roșia de Amaradia, dau mari bătăi de cap autorităților locale și județene. Pentru o evaluare corectă a situației, Prefectura Gorj a trimis în teren comisii care să stabilescă gradul de pericol și pagubele înregistrate. În ultimele zile, la Roșia de Amaradia, au avut loc alte alunecări de teren, iar două case sunt acum în pericol de prăbușire.

Ploile căzute în ultima perioadă au condus la reactivarea alunecărilor de teren sau la înregistrarea altor asemenea fenomene. Ultima prăbușire de pământ a avut loc în comuna Roșia de Amaradia. Două gospodării riscă să plece odată cu terenul.

O echipă de specialiști se află în localitate pentru a evalua riscurile, dar și pagubele deja înregistrate în urma dezastrelor.

Evaluările efectuate la cele două alunecări de teren de anul trecut din Roșia de Amaradia, au arătat că pentru stabilizarea zonelor este nevoie de cel puțin 60 de miliarde de lei vechi.

Articole recente