Campioana s-a impus și la Târgu Jiu

Energia Pandurii Târgu Jiu nu a fost capabilă de surpriză în fața campioanei, mai ales în condițiile unui lot decimat. HCM Constanța s-a impus fără prea mari emoții la Târgu Jiu, scor 27-23 și a revenit în fruntea Ligii Naționale de handbal masculin. Energia a fost devansată de HC Odorhei și este pe locul 6, ultimul de play-off.

Energia nu a avut suficiente argumente în fața supercampioanei din Constanța. Să bați HCM-ul nu este numai o chestie de ambiție. Inconstantă, trupa lui Andrieș a alternat momentele bune cu cele mai puțin reușite, iar gruparea din Constanța a taxat orice slăbiciune. Câteva minute, Energia a dat senzația că poate câștiga. A condus cu 3-1, dar oaspeții au pus lucrurile la punct cu 6 goluri la rând și nu au mai cedat până la final. Absențele lui Andrieș, nevoit să joace fără 4 jucători, păreau a fi remontate în minutul 50 când Energia s-a apropiat la două goluri, 20-22. Dar nu s-a putut mai mult, chiar dacă Antonaru a apărat magistral în partea a doua ! HCM Constanța a câștigat fără a lăsa impresia că s-ar fi întrebuințat prea tare.

Energia a terminat și bătută, și decimată ultimul de joc de acasă din 2013. Andrei Păiuș a primit cartonaș roșu direct în minutul 55 și va lipsi cu siguranță în ultimul meci al anului, în delasare cu CS Caraș Severin.

Energia l-a readus în lot și pe interul Ionuț Mazilu, folosit în ultimele două minute ale jocului cu HCM. Interul gorjenilor, Florin Acatrinei, a fost desemnat omul meciului, cu 11 goluri.

După 12 etape, Energia ocupă locul 6, cu 21 de puncte, la fel ca HC Odorhei care are golveraj superior.