Fostul baron de Gorj, Nicolae Mischie, va fi rejudecat, din iunie, pentru corupţie. Decizia a fost luată astăzi de magistraţii Curţii de Apel Timişoara. Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Gorj a aflat de la jurnalişti hotărârea din Banat şi susţine că este hotărât să demonstreze că nu şi-a renovat proprietăţile din Târgu-Jiu, Godineşti şi Bucureşti, cu ajutorul firmei controversatului afacerist Clement Mocanu.
Potrivit purtătorului de cuvânt al Curţii de Apel Timişoara, Denisa Botoca, instanţa a decis astăzi redeschiderea dezbaterilor şi repunerea cauzei pe rol, cu termen de judecată pe 13 iunie, în cazul lui Nicolae Mischie. Fostul baron de Gorj a fost mai preocupat de grădina de la Godineşti, decât să meargă la proces.
Nicolae Mischie susţine că acuzaţiile conform cărora şi-ar fi renovat proprietăţile din Târgu Jiu, Godineşti şi Bucureşti cu ajutorul firmei lui Clement Mocanu, în anul 2000, pe vremea când conducea judeţul, reprezintă de fapt o înscenare politică.
Fostul preşedinte al Consiliului Judeţean Gorj nu s-a decis încă dacă se va întoarce împotriva denunţătorului şi a celor care l-au anchetat.


