Au tranșat locul 9

Interimar pe banca Energiei Rovinari, Radu Stroescu a debutat cu dreptul în funcția de antrenor principal. Energia a câștigat pe terenul echipei BCM U Pitești, scor 78-75, în penultima etapă a sezonului regulat, și și-a asigurat un final an competițional fără griji. Gruparea gorjeană nu mai poate scăpa locul 9 și va întâlni în play-out cea mai slabă echipă din ligă, Dinamo București.

Energia și-a luat revanșa în fața piteștenilor după înfrângerea din tur, de la Târgu Jiu, 75-83, chiar și în lipsa antrenorului Slobodan Nikolic, demis etapa trecută. Secundul Radu Stroescu i-a condus pe gorjeni spre un final de campionat fără griji.

Energia a profitat de absențele din lotul echipei gazdă și s-a impus la capătul unui joc echilibrat. Oaspeții au avut avantaj minim la pauză, 43-42, dar BCM U Pitești a întors rezultatul după sferul trei, 61-59. Gorjenii au dominat sfertul decisiv și s-au impus la Pitești în lupta pentru locul 9.

Energia a beneficiat de înfrângerea formației CSU Sibiu acasă cu BC Mureș, 74-88, și a urcat pe locul 9, la egalitate de puncte cu sibienii.

Echipa din Târgu Jiu are avantajul meciurilor directe în fața ardelenilor și un joc facil în ultima rundă, cu „lanterna roșie” Dinamo, astfel că nu mai poate rata primul loc din play-out.