Au dat-o în bară

Pandurii Târgu Jiu a pierdut pe terenul Rapidului, 0 la 2, și a rămas fără victorie în Grant în Liga 1. Fundașul Rada putea egala pe final, dar a lovit bara porții rapidiste. Și giuleștenii au avut ghinion, nimerind de două ori barele porții lui Mingote. Petrolul și Dinamo le suflă în ceafă oltenilor după ultima etapă, apropiindu-se la două puncte de gruparea din Târgu Jiu.

Pandurii avea așteptări mari în fieful Rapidului, echipă ce acuză probleme financiare, dar echipa lui Pustai nu a rezistat decât o repriză sub Podul Grant. Rapidiștii au pus mai mult suflet în partea a doua și au deschis scorul prin omul dorit și la Târgu Jiu în iarnă, Nicolae Grigore. Reacția târzie a gorjenilor se putea solda, totuși, cu un punct, dar Rada a avut ghinion și a trimis în bară. Balaj i-a taxat și el pe oaspeți și nu a acordat un penalti clar în prelungiri, la Popin. În schimb, Rapid a marcat la ultima fază a meciului prin puștiul Coman. Rapid a mai trimis mingea de două ori în bară, dar Pustai consideră că scorul e prea sever.

Antrenorul Cristi Pustai a pierdut al șaselea meci pe terenul Rapidului, din tot atâtea întâlniri.

Tehnicianul Rapidului, Marian Rada, este coșmarul pandurilor. Nu a pierdut niciodată în fața oltenilor.

Pandurii Târgu Jiu rămâne cu un singur succes în deplasare, obținut în prima etapă din miniretur, la Piatra Neamț, scor 1-0.  Pandurii Târgu Jiu rămâne la trei puncte de locul 2 ocupat de Astra, dar Petrolul și Dinamo s-au apropiat la două puncte de podium, după etapa a 24-a.