Mormântul lui Alexandru Ștefulescu, una dintre cele mai importante personalități culturale ale județului Gorj, a fost dat uitării. Locul de veci din Cimitirul Municipal este greu de descoperit pentru că aparține acum unei alte familii, iar pe fața monumentului funerar nu este menționat numele marelului cărturar, ci al unui student decedat într-un accident.
Nu se știe exact unde este înmormântat Alexandru Ștefulescu, al cărui nume îl poartă Muzeul Județean, dar și o școală generală de prestigiu din municipiul Târgu-Jiu. Mormântul este format din două locuri de veci și nu se știe în care dintre acestea se află marele cărturar.
Mormântul a fost cumpărat de familia Mohora, care a păstrat rămășițele pământești ale lui Alexandru Ștefulescu și ale soției acestuia. Dan Pupăză, pasionat de istoria Gorjului, spune că întemeietorul Muzeului Județean merită un monument funerar pe măsura valorii sale.
Conducerea Muzeului Județean de Istorie intenționeze să amplaseze o placă funerară la locul de veci care să amintească de întemeietorul instituției de cultură.
Alexandru Ștefulescu este autorul celor două monografii extrem de apreciate „Gorjul istoric și pitoresc” și „Istoria Târgu-Jiului“, pentru care a fost și premiat de Academia Română. Alexandru Ștefulescu este întemeietorul Muzeului Județean de Istorie și a decedat în anul 1910.


