Sate pustii din cauza exodului în străinătate

- Advertisement -

Case îmbătrânite și gospodării cu lacătul pe porți. Aceasta este priveliștea pe care o întâlnești la tot pasul pe ulițele comunei Târgu Logrești. Primarul localității, Ion Băluță, recunoaște că în comuna pe care o conduce sunt sute de persoane care au luat calea străinătății, lăsând satele aproape pustii.

Comuna Târgu Logrești este formată din șapte sate din care în fiecare an, care de la an la an rămân pustii din cauză că tot mai mulți dintre localnici preferă să ia calea străinătății decât să rămână pe meleagurile natale. Numărul gospodăriilor cu lacătul pe porți crește mereu.

Mulți dintre localnicii comunei Logrești și-au luat în străinătate și copiii, iar în țară revin tot mai rar.

Situația exodului este din ce în ce mai accentuată la Târgu Logrești și există pericolul ca multe sate să rămână locuite doar de bătrâni.

Articole recente