Târgujienii au dovedit că sunt mai conștiincioși anul acesta achitându-şi taxele și impozitele. Față de alți ani, reprezentanții Direcției de Taxe și Impozite Locale TârguJiu au reușit să recupereze mai mult din datorii. La jumătatea anului, la bugetul local, s-au strâns 18 milioane din taxe și impozite.
Până la sfârșitul lui 2015 autoritățile trebuie să încaseze 26 de milioane de la contribuabili. Până acum, direcția aflată în subordinea Primăriei Târgu Jiu a colectat 68% din taxe și impozite.
Cei mai mulți dintre cetăţeni s-au grăbit să își achite dările la stat până în martie, pentru a beneficia de reducerea de 10 %.
În topul datornicilor rămân șoferii care au primit amenzi de circulație, taximetriștii și persoanele de etnie romă din cartierul Meteor.


