S-au pretins cumpărători şi au dat lovitura! Patru persoane de etnie rromă au furat 56 de milioane de lei vechi, unui bătrân din comuna Băleşti. Aceştia au mers la locuinţa bărbatului, pentru a cumpăra băuturi alcoolice, l-au urmărit pe păgubit şi i-au furat banii.
Chiar dacă cei 4 nu au scos niciun cuvânt în faţa jurnaliştilor, ei şi-au recunoscut vina în faţa oamenilor legii. Gheorghe Bărbuţi, în vârstă de 75 de ani, din satul Tălpăşeşti, era să rămână fără banii agonisiţi din pensie. Patru persoane de etnie rromă au venit sa cumpere bauturi alcoolice, iar când bărbatul a mers în casă să ia rest, l-au urmărit şi i-au furat toţi banii.
Bătrânul a rămas în pivniţă, pentru a pune băuturile alcoolice în sticle, moment în care o persoană a profitat de acest lucru şi a intrat în casă.
Copilul bătrânului a fost cel care a urmărit tot ce s-a întâmplat şi a anunţat poliţia.
Oamenii legii au descoperit, în autoturism, întreaga sumă de bani, ascunsă într-un pampers.
Cei patru constănţeni, cu vârste cuprinse între 20 şi 45 de ani, au fost reţinuţi pentru o perioadă de 29 de zile.


