Decizie contestabilă, după reținerea gestionarului acuzat de delapidare de peste 800.000 de lei! Angajatul de la Electrocentrale Turceni a fost arestat preventiv de judecători, pentru 20 de zile. Dacă nu va contesta decizia și nu va scapa cât mai repede de cătușe, bărbatul din Turburea riscă să-și piardă și locul de muncă. Acesta este suspectat că, timp de șase ani, ar fi întocmit în fals mai multe rapoarte de necesitate, pentru a acoperi lipsa a peste 100 de tone de motorină și a unor bonuri valorice de peste 50.000 de lei.
Chiar dacă nu a recunoscut fapta, procurorii au decis să-l prezinte pe angajatul Complexului Energetic Oltenia și în fața instanței.
După ce și-a pierdut libertatea, suspectul riscă să rămână și fără locul de muncă.
Bărbatul de 46 de ani din Turburea, care a fost angajat mai întâi ca gestionar la Sucursala Electrocentrale Turceni, este acuzat că, în perioada 2007-2013, ar fi întocmit în fals mai multe rapoarte de necesitate pentru a acoperi lipsa a peste 100 de tone de motorină și bonuri tip BCF cu o valoare de peste 53.000 de lei.
Anchetatorii susțin că prejudiciul este de aproximativ 800.000 de lei. În 2013, suspectul a fost implicat într-un accident rutier. Surse susțin că gestionarul sustrăsese bunuri de la unitatea la care era angajat și era urmărit de poliție, moment în care ar fi pierdut controlul maşinii și s-ar izbit de un cap de pod. După o perioadă petrecută la spital, acesta a revenit la serviciu, fiind mutat disciplinar de la depozit la atelierul de reparații electrice.


