Pârjol la comandă

- Advertisement -

Răzbunare în stil mafiot în comuna Mătăsari. După reținerea bărbatului acuzat, săptămâna trecută, că i-a făcut scrum grajdul unei vecine, alți doi tineri au ajuns în arest. Anchetatorii au stabilit că fapta ar fi fost comisă la comanda unui localnic de 35 de ani, care ar fi vrut să-i dea o lecție pensionarei cu care era în conflict pentru o bucată de teren. Instanța a dat deja un verdict.

Incendiul izbucnit în gospodăria unei femei din Mătăsari, în urma căruia trei vaci au ars de vii și două anexe lipite de grajd s-au făcut scrum, s-a încheiat cu trei rețineri. Mai întâi a ajuns în arest un bărbat de 41 de ani, din aceeași localitate, care este acuzat de distrugere. Acesta a recunoscut după gratii că ar fi fost ajutat de un minor de 16 ani, după ce ar fi fost instigați de către un bărbat de 35 de ani dornic să-i facă rău, din umbră, vecinei sale, în vârstă de 65 de ani.

În urma audierilor, magistrații de la Judecătoria Motru au decis ca minorul să fie cercetat în libertate, în timp ce ceilalți doi suspecți au fost arestați preventiv pentru 30 de zile. Amândoi au contestat decizia instanței, urmând ca verdictul să fie anunțat în această săptămână, la Tribunalul Gorj.

Articole recente