Democrat liberalii au acționat în contencios administrativ hotărârea de Consiliu Local prin care nu au voie să protesteze în Piața Prefecturii. Aceștia consideră că sunt discriminați, mai ales că, de la emiterea hotărârii, comisia din cadrul Primăriei și-a dat acordul pentru alte proteste, chiar în același loc.
Președintele PDL Gorj, Dan Vâlceanu, susține că Primăria Târgu Jiu acționează discreționar și dictatorial, încălcând dreptul la liberă exprimare. Din aceste considerente, astăzi, la Tribunalul Gorj, a fost depusă o solicitare de anulare a hotărârii de Consiliul Local.
Democrat liberalii sunt deciși să organizeze protestul, indiferent de consecințe, dar speră să rezolve chestiunile de legalitate până la data de 27 martie.
În replică, reprezentanții primăriei consideră că nu fac altceva decât să respecte legea și că oricine este liber să conteste orice hotărâre de consiliu.
Dacă nu vor avea avizul primăriei pentru a protesta, democrat liberalii riscă să primească amenzi usturătoare în cazul în care se vor aduna în Piața Prefecturii.


