Spitalul de la Motru s-a ales cu o sancțiune drastică. Este vorba de peste 15.000 de lei, bani ce au fost imputați de Corpul de Control al Casei de Asigurări de Sănătate. În urma verificărilor, unitatea medicală a fost sancționată cu peste 10.000 de lei pentru servicii medicale eronate.
Spitalul Motru a fost luat la purecat de către Corpul de Control al Casei Judeţene de Asigurări de Sănătate. Reprezentanții instituției au verificat activitatea desfăşurată în ultimii doi ani, fiind depistate o serie de nereguli. În aceste condiții, unitatea spitalicească s-a ales şi cu sancţiuni, sumele imputate fiind de peste 15.000 lei.
În urma controalelor efectuate în luna februarie s-au imputat peste 33.000 de lei.
Nu a scăpat de sancţiuni nici Ambulatoriul integrat al Spitalului Motru. Reprezentanții CAS au imputat peste 2.000 de lei.


