Sunt obligați să-și îngroape morții la 70 de kilometri distanță de casele lor. Cu această situație se confruntă sinistrații din Seciuri, care au fost mutați în urmă cu opt ani la Câmpu Mare, după ce casele lor au fost distruse de alunecările de teren. Localnicii nu au nici acum un lăcaș de cult unde să se roage și sunt dispuși să-și construiască singuri un cimitir.
Chiar dacă au trecut opt ani de când casele lor au fost înghițite de pământ, nici acum nu au un cimitir în care să-și îngroape morții. Din acest motiv, sinistrații mutați la Câmpu Mare sunt nevoiți să-și înmormânteze persoanele decedate în cimitirul din satul Seciuri situat la 70 de kilometri. Mai mult decât atât, localnicii nu au o biserică în care să se roage. Sătui să cheltuiască sume mari pe înmormântări, localnicii spun că sunt dispuși să-și împrejmuiască singuri un cimitir, numai să aibă un teren pus la dispoziție de primărie.
Primarul comunei Albeni spune că, deocamdată, caută un teren disponibil pe care să-l cumpere de la localnici.
Casele din Câmpu Mare au fost ridicate imediat după ce, la Seciuri, zeci de gospodării au fost înghițite de pământ în urma alunecărilor masive care au avut loc.


