Viceprimarul din Tg-Jiu, Bogdan Bejinaru, informează conducerea unităților școlare de pe raza orașul cu privire la obligația ce le revine, aceea de a întocmi un regulament și un program pentru ca tinerii să poată practica activități sportive pe bazele sportive ale școlilor și pe timpul vacanței.
„Tocmai am transmis o adresă tuturor unităților de învățământ din municipiul Târgu Jiu pentru a reaminti celor ce le administrează că au obligația întocmirii unui regulament și a unui program pentru ca tinerii să poată desfășura activități sportive și în timpul vacanței pe bazele sportive ale școlilor.
Avem în vigoare HCL 356 din 2017 care prevede în detaliu obligații față de situația mai sus amintită, mai ales că municipalitatea a investit sume importante de bani în modernizarea, dotarea și întreținerea bazelor sportive.
Interesul comunității din Târgu Jiu este ca tinerii să fie încurajați să practice sporturile pe care le îndrăgesc, în locuri special amenajate și în condiții de siguranță.
Insistăm ca bazele sportive ale școlilor să rămână deschise și în timpul vacanței, conform unui program și în condițiile stabilite de unitățile de învățământ.”, informează Bogdan Bejinaru, viceprimarul municipiului Târgu Jiu, pe pagina sa de socializare.




