Energia Rovinari a pierdut dramatic pe terenul campioanei CSU Asesoft Ploiești, scor 82-84, în etapa a 9-a a Ligii Naționale de Baschet Masculin. Energia a condus tot meciul, dar Asesoft a întors rezultatul când mai erau 7 secunde de joc. Dalibor Djapa a fost MVP-ul meciului.
Energia era cât pe ce să furnizeze surpriza campionatului. Echipa lui Florin Nini a condus în permanență pe terenul campioanei CSU Ploiești, dar nu a reușit să reziste până la final. Ploieștenii au egalat doar în trei rânduri, la 2, la 72 și 82.
La scorul de 82-82, Burlacu a executat două libere, ambele ratate, dar Tica a recuperat ofensiv și a marcat coșul victoriei.
Rezervele au făcut diferența. Dacă Energia a câștigat meciul titularilor, 69-64, oamenii de pe bancă ai Ploieștiului s-au impus în fața rezervelor gorjene, 20-13.
Cel mai bun om al gorjenilor a fost Dalibor Djapa, cu 20 de puncte și 5 recuperări.
CSU Asesoft a înregistrat a 8-a victorie consecutivă în timp ce Energia a înterupt o serie de 5 victorii la rând. Runda viitoare gorjenii primesc acasă vizita vicecampioanei BC Mureș.


