Nu mai sunt bani la buget pentru PNDL

- Advertisement -

Guvernul României a informat primăriile din țară, printr-o scrisoare, că au fost epuizate fondurile din PNDL pentru anul 2021. Recomandarea venită de la Minister a fost ca primăriile să finanțeze proiectele din surse proprii sau să sisteze lucrările. Vestea a căzut ca un trăsnet peste autoritățile locale, dar și pentru cele județene. Președintele Consiliului Județean Gorj susține că situația este una gravă în acest context și s-a declarat îngrijorat de situația creată de acest anunț, respectiv că fondurile din PNDL s-au epuizat.
Cosmin Popescu susține că îngrijorarea sa este cu atât mai mare cu cât Consiliul Județean Gorj are emise, în acest an, facturi către constructori de 8,6 milioane de lei.
Președintele CJ Gorj susține că este exclusă varianta ca facturile către constructori să fie plătite din bugetul propriu pentru că banii ajung abia pentru salarii și funcționarea instituției. Cosmin Popescu susține că există riscul ca lucrările din județ să fie suspendate.
Ministerul Dezvoltării a informat primăriile că a epuizat bugetul de 4 miliarde de lei dedicat Programului Național de Dezvoltare Locală. În scrisoarea transmisă primarilor, ministrul Dezvoltării îi anunță că ministerul a epuizat creditele bugetare alocate PNDL pentru anul în curs și le transmite că există două posibilități de acțiune. Prima posibilitate e decontarea lucrărilor din surse proprii, iar a doua posibilitate este sistarea lucrărilor.

Articole recente