Zeci de persoane care au venit din Italia sunt, în acest moment, carantinate în Târgu Jiu, dar și în alte zone din județ. Una dintre femeile aflate în centrul specializat ne-a declarat că vine din Italia, fiind escortată seara trecută. Tânăra este de la Curtea de Argeș și a venit în Gorj împreună cu iubitul ei. Acesta din urmă a fost identificat cu coronavirus și a fost preluat din carantină și dus cu izolata la Institutul Matei Balș din capitală.
30 de persoane sunt carantinate în Târgu Jiu. Acestea primesc mâncare și cele necesare în cameră. Una dintre femeile aflate în acest centru, chiar iubita bărbatului depistat cu coronavirus a vorbit despre situația în care se află.
Tânăra a mai spus că nu are simptome și că este din Curtea de Argeș, iar în Gorj a venit împreună cu iubitul ei. Bărbatul a ajuns și el noaptea trecută în centrul de carantină, însă în această dimineață, după ce testul de coronavirus a ieșit pozitiv, a fost preluat cu izoleta și trimis la Matei Balș.
Cosmin Popescu a declarat că 157 de persoane sunt izolate la domiciliu.
De asemenea, alte 13 persoane au fost escortate într-un alt centru de carantină din județul Gorj.


