Sfârşit tragic pentru fostul patron de la Macofil

- Advertisement -

Acţionarul majoritar al unei cunoscute firme de materiale de construcţii din Târgu-Jiu a murit vineri noaptea într-un spital din capitală, unde era internat ca şi deţinut. O boală necruţătoare a făcut ca Ion Pătruţ să ajungă din închisoare direct pe mâinile medicilor, care nu au mai putut face nimic pentru a-i salva viaţa. Bărbatul de 74 de ani a fost condamnat în aprilie, iar săptămâna trecută a cerut la Tribunalul Gorj întreruperea executării pedepsei. Magistraţii l-au amânat însă până în septembrie.

Ion Pătruţ ar fi putut să-şi petreacă ultimele clipe din viaţă  acasă, alături de familie, însă magistraţii de la Tribunalul n-au dat verdictul miercuri.

Vineri noaptea însă, acesta a decedat, la Spitalul Regina Maria din Bucureşti, urmând să fie adus acasă şi să fie înmormântat la Polovragi. Bărbatul de 74 de ani fusese transferat recent la Rahova, iar de acolo a ajuns la spital, ca şi deţinut. Ion Pătruţ a fost condamnat în luna aprilie a acestui an de instanţa supremă la trei ani şi patru luni de închisoare, pentru infracţiuni de natură economică. Fostul acţionar majoritar al unei cunoscute firme de materiale de construcţii din Târgu-Jiu  a fost cercetat într-un dosar care îl are ca inculpat principal pe Constantin Bucloiu, cunoscut pentru mai multe infracţiuni de înşelăciune, al căror prejudiciu se ridică la 1,7 milioane de euro. Bucloiu şi alţi inculpaţi au fost acuzaţi că luau utilaje în leasing, după care le vindeau, iar cei de la firma de materiale de construcţii le-ar fi achiziţionat.

Articole recente