Fie că vor avea bani sau nu, pacienții vor fi nevoiți să achite o taxă la externare! Este vorba despre coplata la serviciile medicale, care va fi introdusă de la 1 aprilie. Bolnavii vor fi nevoiți să plătească între 5 și 10 lei, iar taxa se va achita o singură dată, la externare, indiferent de numărul zilelor petrecute într-o unitate spitalicească.
Chiar dacă nu este vorba despre o sumă destul de mare, mulți dintre gorjeni sunt revoltați. Pe lângă faptul că pacienții trebuie să își mai cumpere și medicamente, vor mai fi nevoiți să achite și această taxă.
Pentru spitale, coplata este un motiv în plus să-și rotunjească veniturile. În Spitalul Județean de Urgență din Târgu-Jiu sunt internate lunar peste 3.000 de persoane.
Ministrul Sănătății, Eugen Nicolăescu a anunţat că sunt şi cazuri exceptate de la coplată. Din această categorie fac parte urgențele, bolnavii cronici incluşi în programele naţionale şi care au nevoie de mai multe internări pe an, copiii până în 18 ani, gravide, pensionarii cu venituri sub 740 de lei și persoanele cu handicap.


