La data de 29 aprilie a.c., polițiști din cadrul Serviciului Rutier au identificat un bărbat, de 46 de ani, din comuna Câlnic, în timp ce conducea un autoturism, pe strada Victoriei, din municipiul Târgu Jiu, o concentrație de 0,56 mg/l alcool pur în aerul expirat.
De asemenea, polițiști ai Serviciului Rutier au depistat un tânăr, de 26 de ani, din comuna Scoarța, în timp ce conducea un autoturism pe aceeași stradă, din localitate, având o concentraţie alcoolică de 0,45 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Polițiști din cadrul Poliţiei Oraşului Turceni au depistat, pe D.J. 662 Brăneşti, un tânăr, de 28 de ani, din comuna Aninoasa, în timp ce conducea un autoturism, fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de vehicule, iar în urma testării acestuia cu aparatul etilotest, a rezultat o concentrație de 0,98 mg/l alcool pur în aerul expirat.
Toți conducătorii auto au fost transportați la spital pentru prelevarea de probe biologice în vederea stabilirii alcoolemiei.
În cauze s-a întocmit dosar penal sub aspectul săvârşirii infracţiunilor de conducerea unui autoturism pe drumurile publice de către o persoană aflată sub influența alcoolului, respectiv care nu are acest drept.


